ODTWARZACZ ONLINE: słuchaj 1, słuchaj 2, WinAmp

I Ogólnopolski Wyścig Kolarski Pałuki Tour przeszedł do historii.

Wczoraj na trasie liczącej 64-kilometry rywalizowało 214 kolarzy. Na starcie pojawili się nie tylko zawodowcy, ale także amatorzy dwóch kółek. Jest to powrót do tradycji kolarskich jakie kiedyś miały miejsce na naszym terenie, mówił tuż po starcie Starosta Żniński Zbigniew Jaszczuk.

Gościem honorowym, który w samo południe rozpoczął wyścig był olimpijczyk, wielokrotny mistrz Świata i Polski w kolarstwie szosowym Marek Leśniewski. On sam w rozmowie z nami podkreślał dobrą organizację wydarzenia.

Ci, którzy narzekali to z pewnością kierowcy, musieli oni bowiem liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Natomiast niezmotoryzowani chętnie pojawili się na trasie, by dopingować  zawodników, zwłaszcza znajomych.

Mieszkańców Żnina, którzy nadal pielęgnują tradycje kolarskie reprezentowała grupa z Klubu Turystyki Kolarskiej „Żniniok”. Sporym sukcesem mogą pochwalić się Panie z klubu. W kategorii 50-60+ kobiet wszystkie zajęły miejsca podium- były to Małgorzata Posadzy, Jolanta Woźniak i Lidia Jułga.
I choć  trasa trudna, jak przyznali na mecie zawodnicy, to urokliwa i idealna do tego sportu.

O miejsca pucharowe kobiety i mężczyźni walczyli w 5 kategoriach. Najszybszy zawodnik Piotr Lis z Raszkowa linię mety pokonał po 1 godzinie i 34 minutach, nieco ponad 11 minut później wyścig ukończyła pierwsza z kobiet-  Małgorzata Zellner z Poznania. Najszybszym spośród pałuckich zawodników był natomiast Marek Kozłowski. Szczegółowe wyniki znaleźć można na stronie Pałuki Tour.
W czasie, gdy kolarze wyruszyli na trasę Pałuki Tour, na mecie pojawili się najmłodsi biorący udział w rajdzie Kids Tour, który rozpoczął się około godziny 11.00. Dzieci wraz z rodzicami pokonali 10-kilometrową trasę, łącznie było to około 120 osób.

mówił Marek Leśniewski.
W trakcie wydarzenia goście oraz pasjonaci dwóch kółek mieli możliwość odwiedzenia rowerowego miasteczka, które zlokalizowane zostało na stadionie. Tam znakowanie rowerów, doradztwo specjalistów, a także koncerty, zabawy i  dmuchańce.  Organizatorem była Lokalna Organizacja Turystyczna Pałuki przy współudziale Powiatu Żnińskiego i Gminy Żnin. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało Radio Żnin FM.